Rybnik – moje ulubione miejsce w Polsce//Rybnik – my favourite place in Poland

PL//EN

Ten post powstał w ramach projektu wakacyjnego Klubu Polki na Obczyźnie
This post was written as part of the holiday project of Poles Abroad Club.

Dzisiaj zapraszam Was na sentymentalną podróż do Rybnika. Miasto to leży na Górnym Śląsku, w południowej Polsce. Dla wielu kojarzy się z żużlem oraz wysokimi kominami rybnickiej elektrowni. Dla mnie to miasto wyjątkowe, gdzie spędziłam większość mojego życia. Zostawiłam w nim tysiące wspomnień, moją najbliższą rodzinę, ukochaną przyjaciółkę i znajomych.

// Today I invite you for a sentimental journey to Rybnik, the town in Upper Silesia, in southern Poland. Many polish people associate this town with speedway and tall power plant chimneys. But for me Rybnik is a special place where I spent most of my life and left thousands of memories, my closest family, beloved friend and mates there.

Podróż zaczynam od miejsca, gdzie mieszkałam i do którego wracam za każdym razem, kiedy jadę do Polski. To betonowy blok, których w tym mieście setki; czwarte piętro, trzypokojowe mieszkanie, gdzie wita mnie stęskniona Mama. I choć mieszkanie w bloku dla niektórych jest  nie do wytrzymania, dla mnie miało swój urok. Szczególnie w lato, kiedy mogłam wyjść na balkon i z oddali przyglądać się oświetlonym wieżom rybnickiej Bazyliki Św. Antoniego Padewskiego. Albo kiedy prowadziłam długie rozmowy z psiapsółą ‘pod blokiem’ przyglądając się, jak w coraz to nowym oknie zapala się światło w mieszkaniach otaczających nas budynków.

// I begin the journey from the place I lived and visit every time I go to Poland. It is one of  hundreds of concrete blocks of flats you can see there, fourth floor, three bedroom flat, where I am always greeted by my Mum. For some people living in a flat is unbearable, but for me it had its charm. Especially in the summer, where I could stand on the balcony and admired two illuminated steeples of the town’s basilica. Or when I carried on long conversation with my bestest friend sitting on a bench and watching the lights being switched on in the windows of the flats in the buildings that surrounded us.

baZylika (1)

Bazylika Św. Antoniego Padewskiego w Rybniku/ Basilica

rybnik-bazylika-sw-antoniego-1

Od Bazyliki ciągnie się deptak prowadzący do rybnickiego Rynku, otoczony sklepami, pubami i restauracjami, a za nim Plac Wolności, gdzie stoją przystanki autobusowe. A na przeciwko Teatr Ziemi Rybnickiej oraz kino, do którego po raz pierwszy poszłam jako mała dziewczynka, aby zobaczyć ‘Nigdy niekończącą się opowieść’. Do dzisiaj to wspomnienie jest jednym z ulubionych z dzieciństwa, a gdy słyszę piosenkę Limahla Never Ending Story’ to od razu pojawia się uśmiech na mojej twarzy.

// From Basilica you can take a walk along the promenade to the town center encircled with shops, pubs and restaurants. Then there is a bus station and opposite you can see Rybnik Theater with cinema where I went as a little girl to see Never Ending Story. Seeing this film is one of my best memories from my childhood and I always smile when I hear the theme song sung by Limahla.

Rynek//Town centreRybnik_rynek

Plac Wolności w głębi//Bus station in the backgroundpl wolnosci

Teatr Ziemi Rybnickiej// Rybnik Theaterplac wolnosci

Kolejnym miejscem, gdzie spędziłam bardzo dużo czasu jest Zalew Rybnicki, do którego najczęściej dojeżdżałam na rowerze. Trasa rowerowa prowadzi przez rybnicki las oraz wzdłuż brzegu zalewu, więc jest bardzo przyjemna dla oka. Nad zalewem można łowić ryby, wynająć żaglówkę, zrobić sobie piknik lub po prostu sie poopalac. No i oczywiście to wspaniałe i romantyczne miejsce na randki 🙂

// Another place where I spent a lot of time was Rybnik reservoir. I usually got there by bike using a very attractive cycle route which led through a forest and then along the shore of the reservoir. The lake is good for fishing, sailing and its shore is great for having a picnic or simply sunbathing. And of course it is a perfect and romantic place for a date 🙂

Zalew Rybnicki//Rybnik reservoir
IMG_1855 IMG_1854

 Mam nadzieję,że kiedyś będziecie mogli odwiedzić moje ciekawe miasto, które ciągle się zmienia i pięknieje i do którego tak bardzo tęsknię.

// I hope that maybe some day you will visit my town that is constantly changing and growing more beautiful and which I miss so much.

* * *

Wakacyjny projekt dedykujemy akcji “AUTOSTOPEM DLA HOSPICJUM” – Przemek Skokowski wyruszył autostopem z Gdańska na Antarktydę, by zebrać 100 tys. zł. na Fundusz Dzieci Osieroconych oraz na rzecz dzieci z Domowego Hospicjum dla dzieci im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Na chwilę obecną brakuje 35 tys. Jeśli podoba Ci się nasz projekt, bardzo prosimy o wsparcie akcji dowolną kwotą. 

Więcej info: https://www.siepomaga.pl/r/autostopemdlahospicjum

// This holiday project is dedicated to the campaign called „Hitchhiking for the hospice”. Przemek Skokowski has gone Hitchhiking from Gdańsk to Antarctica to collect 100 000 PLN for the Orphaned Children Fund and the Father E. Dutkiewicz SAC Hospice in Gdańsk, Poland. If you liked the project, please donate.

Please visit https://www.siepomaga.pl/r/autostopemdlahospicjum for more information

logo

* * *

Za udostępnione zdjęcia Rybnika dziękuję serwisowi  naszlaku.com oraz Urzędowi Miasta Rybnik

Thank you to naszlaku.com and Rybnik Town Council for letting me publish their pictures

3 thoughts on “Rybnik – moje ulubione miejsce w Polsce//Rybnik – my favourite place in Poland

  1. Pingback: PROJEKT WAKACYJNY - Klub Polki na Obczyźnie

  2. Piękne miasteczko! Ja zawsze chciałam zobaczyć tyle miejsc w Polsce, ale dopiero jak zamieszkałam za granicą tak naprawdę doceniłam ich wartość.Wiem, brzmi trochę banalnie, ale to prawda.Teraz dopiero tak naprawdę zachwycam się pięknem Polskich miast i miasteczek i moja lista takich miejsc w Polsce ciągle rośnie.Jedyne co sprawia największą trudność wciąż to często odległość od jednego miejsca do drugiego i czas jaki trzeba poświęcić na dojazd.Ale i to się zmienia więc może jest szansa ,że dotrę też kiedyś także do Rybnika!

    Like

Comments are closed.